THANKS MY FRIENDS!

From: Jovan Mazganski    To: Nada
 THANKS MY FRIEND JOVAN M.

((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

 

ВО ДЛАБОЧИНАТА НА ОКОТО

((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

 

Таму некаде

Во длабочината на окото

Постои љубов твоја

Постои страст

Се наѕира поштеност.

Посакувам да ги дофатам

На дланка да ги чувам

*

Таму некаде

Во сенките на ирисот

Постои омраза

Постои пакост

Се крие освета

Посакувам да исчезнат

Солзи радосници да ги однесат

Во неповрат да одат

Очите мои, да ги невидат

*

ЈМ  2008-09-23

 

НЕ КАЖУВАЈ НИШТО

(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

 

Не кажувај ништо

Зборовите ги бледнеат чувствата.

Остави да кажуват очите

Остави ги образите,

да го примат допирот нежен

Остави ги усните,

да ја исцедат најдојдената страст.

*

Не кажувај ми ништо,

Страста сама ке ме најде.

Прегратките ке ме приберат,

Очите ке се затворат,

Љубовта да ја обојат.

ЈМ 2008.г.

 

NOЌИ
(((((((((((((((
 

Doblesnata noќ
Ги сокрива  vqubenite
Da ne im zavidat
Da ne im ja otkradnat slasta
Da ne im gi чitaat strastite
 *
Pakosnata noќ
Gi zaspiva pticite
Gi krie kradcite
Gi budi grablivcite
Gi ubiva чesnite
 *
Mirnata noќ;
Go чeka izgrevot na mese~inata,
Vqubenite, чuvstvata da gi vidat
Zadocnetite, patot da go izodat
шumite, so senki igri da po~nat
 *
Kоја noќ e sega?
ЈМ 2008.г
(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
  ZAHVALJUJEM SE
DRAGOM PRIJATELJU
JOVANU,
NA DIVNOJ POEZIJI
Nada-Barbara
(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

Advertisements

Један одговор на “THANKS MY FRIENDS!

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришет користећи свој WordPress.com налог. Одјавите се / Промени )

Слика на Твитеру

Коментаришет користећи свој Twitter налог. Одјавите се / Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришет користећи свој Facebook налог. Одјавите се / Промени )

Google+ photo

Коментаришет користећи свој Google+ налог. Одјавите се / Промени )

Повезивање са %s